Sladký život s kostkou cukru
aneb sladký vynález z Dačic


Pod tímto názvem připravilo Městské muzeum a galerie Dačice na hlavní turistickou sezónu rozsáhlou výstavu věnovanou dačickému světovému prvenství ve výrobě kostek cukru.

Na výstavě se dozvíte nejen o tom, jak přišla kostka cukru na svět, ale jak vznikl první cukrovar moderního údobí v našich zemích v nedalekém Kostelním Vydří v roce 1829, prohlédnete si model tohoto cukrovaru. Dále se dozvíte, že v roce 1833 v Dačicích vznikla první rafinérie cukru na Moravě, že se ředitelem rafinerie stal šikovný a podnikavý Jakub Kryštof Rad, který v nově zbudované rafinérii zavedl do výroby i jeden z prvních parních strojů na jihozápadní Moravě.

Málo se ví o tom, že při dačické rafinérii cukru vznikla i výroba cukrovinek, kterou řídila paní Juliana Radová. Výrobu různých sladkostí naznačuje stylizovaná výrobna cukrovinek s řadou zajímavých předmětů – forem na perníky, na výrobu bonbonů, fondánu, bábovek aj. Návštěvník uvidí staré vykrajovačky a formy na cukroví, váhy, krásné obrázky na perníky a jiné cukroví; nářadí používané při výrobě cukrovinek aj.

Na výstavě se dozvíte mnoho zajímavostí o cukru, historii výroby, jeho různých druzích a použití. Stávající produkci našich cukrovarů dokládají konkrétní produkty českých a moravských cukrovarů, kterých v současné době pracuje pouze sedm.

Nezapomněli jsme ani na zajímavé obří kostky cukru s logem našeho předsednictví v EU, které nám laskavě dodal Cukrovar v Dobrovicích a různé velikosti cukrových homolí v nejrozličnějším provedení.

Výstava by samozřejmě nevznikla bez podpory našich cukrovarů, které dodaly vzorky své produkce. Materiály na výstavu laskavě zapůjčilo i Prácheňské muzeum v Písku, Muzeum v Bruntále, Cukrárna paní Marie Tiché v Dačicích a řada soukromých sběratelů. Velice pěkným a vtipným doplňkem výstavy je slavnostní tabule věnovaná loňskému 165. výročí výroby kostky cukru v Dačicích, kterou připravila dvě děvčata z oboru kuchař-číšník Středního odborného učiliště zemědělského a služeb v Dačicích, se kterou v loňském roce zvítězila v soutěži Jihočeského kraje. Na výstavě se také setkáte s krásným dárkem prapravnučky J. K. Rada z Vídně, která muzeu věnovala reprodukce obrazů manželů Radových z třicátých let 19. století.

Pro sběratele cukru jsou připraveny ukázky různých forem hygienicky baleného cukru. K dispozici je i řada drobných suvenýrů, které je možno na výstavě zakoupit včetně krásných homolí cukru připravených speciálně pro tuto výstavu či keramického modelu pomníčku kostky cukru, který je ve městě nad řekou Dyjí turistickou atrakcí.

Co dodat závěrem? Nezapomínáme ani na děti. Mohou si opět pohrát v koutku, který je připraven nejen pro ně, ale pro všechny, kdo si rádi hrají nebo chtějí jen v klidu posedět. Letošní zaměření lze uhodnout. Přece na kostku cukru. Děti ji mohou malovat, stříhat a lepit, stavět a nebo se s Kostičkou Cukrovou vydat na malou procházku Dačic v podobě omalovánek. "Dohlížet" na ně budou i manželé Radovi, vždyť sami vychovali devět dětí.

Výstava je otevřena od 20. června do 30. srpna 2009 denně kromě pondělí 9-12 a 13-17 hod.


Městské muzeum a galerie Dačice
Havlíčkovo nám. 85/I
380 01 Dačice
Tel. 384 422 493
Fax: 384 423 626
e-mail: muzeum.dacice@seznam.cz
www.muzeumdacice.cz