Dovoz biolihu vzrostl o 800 % – lihovary jej chtějí zastavit

Čeští lihovarníci se zatím neúspěšně snaží prosadit, aby stát zastavil prudce rostoucí dovoz levného biolihu z Brazílie a Pákistánu. Umožnit by to měla povinnost používat biolíh vyrobený ze surovin původem z Evropské unie. V pondělním vydání o tom informuje týdeník Euro, podle kterého dovoz brazilského a pákistánského biolihu meziročně vzrostl o 800 %. Nárůst importu biolihu ze zámoří souvisí s tím, že bioetanol se od loňského roku povinně přimíchává do benzinu.

„Jsme jedinou zemí v Evropě s tak obrovským dovozem brazilského a pákistánského lihu, kterému nikdy nebudeme schopni konkurovat,“ řekl Martin Kolář, mluvčí společnosti Cukrovary TTD, která v dceřiné firmě Agroetanol vyrábí biolíh z cukrové řepy. Dodal, že ostatní země své výrobce chrání a podmínku využít surovinu z EU uplatňují například Polsko a Maďarsko. „Máme nejhorší zákony o lihu, které jeho výrobu prodražují. A k tomu jsme spolu se Švédskem v Evropě nejliberálnější,“ dodal Otakar Moťka, majitel firmy Ethanol Energy, která chce spustit lihovar.

Ve sněmovním rozpočtovém výboru lihovarníci s návrhem na povinnost užívat biolíh vyrobený ze surovin pocházejících z EU podle týdeníku Euro nepochodili. Lobbing rafinerií byl totiž úspěšnější. „Z pohledu Unipetrolu by to bylo ochranářské a ryze lobbistické nařízení, které by benzin opět prodražilo. EU nic takového nevyžaduje, naopak by to znamenalo porušení unijních pravidel hospodářské soutěže,“ upozornila mluvčí Unipetrolu Blanka Růžičková.

Dodala, že Unipetrol využívá tržní prostředí a hledá nejlevnější řešení; proto dvě třetiny biolihu letos doveze a zbytek nakoupí z domácích zdrojů. „Nařízení, které by nám takové chování znemožnilo, by Unipetrol jednoznačně poškodilo,“ podotkla. Cenou se podle Eura řídí také státní Čepro, a proto preferuje biolíh z Brazílie.

Ředitel Svazu lihovarů Lubomír Konšel tvrdí, že brazilský bioetanol je o tři koruny lacinější než tuzemský už jen proto, že v Česku se musí používat líh denaturovaný. „Clo při jeho dovozu je o 2,5 koruny vyšší než u nedenaturovaného a sama denaturace každý litr prodražuje o padesát haléřů,“ uvedl Konšel, podle kterého je denaturace povinná kromě Česka už jen v Belgii a Irsku.

Lihovarníci, které podporují zemědělci, se podle Eura znovu pokusí prosadit návrh na omezení dovozu zámořskému biolihu u poslanců při druhém čtení vládní novely zákona o spotřební dani. Místopředseda rozpočtového výboru Pavel Hrnčíř (ODS) ale nedává návrhu mnoho šancí. „Zdražil by se benzin a mělo by to negativní dopad na státní rozpočet,“ upozornil. Vláda chce totiž zavést vratku spotřební daně na směs etanolu a benzinu E85, podobně pro čistý metylester řepkového oleje coby alternativu motorové nafty.

1. 6. 2009
Zdroj: Biom.cz