Pravidelné podzimní zasedání odborné pracovní skupiny CEFS pro cukrovou řepu
se uskutečnilo ve španělské Zamoře

V termínu od 27. do 28. října 2022 se ve španělské Zamoře uskutečnilo pravidelné podzimní setkání odborné pracovní skupiny Evropského sdružení výrobců cukru (CEFS). Jednání se tradičně účastní zástupci členských subjektů CEFS z nejvýznamnějších produkčních regionů EU. Role hostitelů se protentokrát ujali zástupci společnosti Azucarera patřící do nadnárodní skupiny AB Sugar, která provozuje z celkového množství cukrovarů na území Španělska celkem 3 řepné cukrovary (Miranda de Ebro, La Baňeza a Toro) a jednu rafinérii (Guadalete). Zbývající cukrovar patří společnosti Sociedad Cooperativa General Agropecuaria ACOR.

Fyzické jednání pracovní skupiny pro cukrovou řepu se uskutečnilo po náročném covidovém období a na jeho průběhu bylo i z diskuze patrné, že účastníci jsou rádi, že je možné se prezenčně opět potkávat a vyměňovat si názory na problematiku, která jednotlivé členy trápí. Zejména šlo o otázky ekonomiky výroby cukru z pohledu extrémního nárůstu všech nákladů (energie, chemie, obaly, pohonné hmoty a další) a možné dopady těchto v souvislosti s válkou na Ukrajině. Všemi přítomnými účastníky bylo konstatováno, že situace v celém cukrovarnickém sektoru je velmi složitá a bude třeba hledat cesty, jak aktuální kampaň, ale nejen tu, ekonomicky ustát a tím dostát svým závazkům vůči dodavatelům, zejména pěstitelům cukrové řepy.

Jednání pracovní skupiny pro cukrovou řepu se podle programu skládalo ze dvou částí. První den (27.10.) se účastníci přesunuli ze Zamory do městečka Toro, do sídla cukrovaru vlastněného společností Azucarera. Toro je kromě skutečnosti, že zde je umístěn jeden z cukrovarů společnosti Azucarera i významnou vinařskou oblastí na severu Španělska v Kastilii a Leónu v provincii Zamora. Drsné kontinentální klima atlantického charakteru se vyznačuje velkými rozdíly v teplotách mezi tuhou zimou a dlouhým slunným létem, ve kterém se déšť objevuje jen málo. Díky tomuto je půda suchá až písčitá.

Jednání zahájil předseda pracovní skupiny pan Guy Paternoster, který přivítal přítomné členy a rovněž i generální ředitelku CEFS paní Marii–C. Riberu. Na úvod všichni přítomní si přečetli a podepsali antimonopolní prohlášení. Za hostitele vystoupila pí. Salome Santos Lorenzo, která krátce představila cukrovarnickou společnost Azucarera. Společnost je členem skupiny AB Sugar, která ročně celkem ve svých 27 závodech vyprodukuje 4,5 mil. tun cukru, 600 mil. litrů etanolu a 2,000 GWh energie. Z toho společnost Azucarera vyrábí cukr z cukrové řepy produkované farmáři v regionech Castilla a León, Andalusie, La Rioja, Baskicko, Navarra a Aragonie, a to již od roku 1903. K tomu společnost dováží také „surový“ třtinový cukr, který rafinuje ve svých provozech. Společnost má kromě cukrovarů ještě 2 balicí centra, jednu výrobnu na tekuté cukry a speciality s cukrem. Zaměstnává celkem 1 221 pracovníků, z čehož je 23 % žen, přičemž na 1 pracovníka připadá 10 návazných pracovníků. Celkem společnost Azucarera odebírá cukrovou řepu od cca 4 tis. pěstitelů, přičemž je závod Toro má cukrovou řepu od 378 místních pěstitelů. Cukrovar Toro zahájil první kampaň v roce 1944, aktuálně zaměstnává 178 pracovníků, z toho 29 % žen. V kampani 2014/2015 byl zahájen proces sušení cukrovarnických řízků s využitím sluneční energie s cílem snížit energetickou nákladnost a emise CO2. Paní Salome Santos Lorenzo uvedla, že cukrová řepa je dle objemu odebírané produkce hlavní surovinou a že jde o tradiční plodinu, která se pěstuje na rodinných farmách a dědí se z generace na generaci. Její produkce a zpracování v cukrovarech společnosti Azucarera představuje významnou sociálně-environmentální pobídku a přispívá k fixaci obyvatelstva ve venkovských oblastech. Z řepy kromě cukru získává společnost i další složky a vedlejší produkty, které jsou následně využívány pro lidskou, živočišnou i rostlinnou spotřebu.

Zdůraznila aspekt, že společnost svá rozhodnutí činí s ohledem na konečné spotřebitele. Díky výzkumu a inovacím, které společnost Azucarera provádí svými specialisty, může nabídnout produkty, které lépe vyhovují potřebám zákazníků a novým trendům na trhu. Výzkum a inovace jsou pro společnost Azucarera základními aspekty a umožňují jí jít dále a vytvářet další produkty a funkční přísady pro potraviny pro lidi a zvířata, hnojiva a produkty pro zemědělství a průmysl. Navíc při procesu extrakce cukru se vyrábí elektřina a vodní páru, aby bylo dosaženo energetické soběstačnosti při následném výrobním procesu. Společnost dále investuje do nových technologií a zlepšení výroby tak aby naplnila cíle v environmetální oblasti. Jako významnou oblast vyzdvihla přímou spolupráci se zemědělci, do které se rovněž zapojují další subjekty jako AGROTEO a AIMCRA (obdoba ŘI Semčice). Hlavními oblastmi spolupráce s pěstiteli jsou pro společnost Azucarera precizní zemědělství, technologická doporučení (úspory vody a energií, setí a ošetřování řepy), výzkum a vývoj (prevence nemocí a nákaz) a v neposlední řadě i spolupráce s dalšími technologickými firmami (využívání dronů a satelitních dat pro monitoring).

V následné diskuzi byli zástupci společnosti dotazováni na některé aspekty spolupráce s pěstiteli, přičemž padl dotaz i na proceduru uzavírání smluv na dodávky cukrové řepy. Z odpovědi vyplynulo, že společnost Azucarera jedná při sjednávání dodavatelských smluv již výhradně jen s pěstiteli, přičemž pěstitelský svaz do jednání nijak nevstupuje. Dle sdělení zástupců společnosti je to efektivnější a operativnější.

Po úvodní prezentaci následoval vlastní program. V diskuzi se k jednotlivým bodům (aktivní substance POR, neonikotinoidy, udržitelné používání POR, bilance O2/CO2 v cukrové řepě, nové genomické techniky, uhlíkové hospodaření, aktuální stav problematiky SZP, limiti reziduí pro neonikotinoidy, atd.) vyjadřovali zástupci přítomných osmi zemí. Jednoznačně se napříč spektrem poskytnutých informací nesl tíživý aspekt energetické situace v důsledku války na Ukrajině. Za Českou republiku vystoupili v diskuzi ing. Karel Chalupný a ing. Jiří Sedliský, kteří krátce informovali o situaci v Čechách a na Moravě a Slezsku.

Na závěr jednacího dne vystoupili s prezentací studie REMORCAR zástupci společnosti ITACYL (Technological Institute Castilla y Leon) paní Aurora Sombrero a Carmen Asensio. Studie REMORCAR se zabývá uhlíkovou bilancí v cukrové řepě a dalších zavlažovaných plodinách.

Druhý den jednání pracovní skupiny byl věnován návštěvě několika farmářů pěstujících cukrovou řepu spolupracujících s Výzkumnou asociací pro zlepšování plodin cukrové řepy (AIMCRA). Toto sdružení bylo založeno v roce 1966 v Aula Dei (Zaragoza) z iniciativy cukrovarnického průmyslu. Je to soukromý, neziskový, nekomerční subjekt. AIMCRA má akreditaci k provádění úředních zkoušek rostlinolékařských přípravků a k provádění úředních zkoušek registru odrůd. Účastní se také Mezinárodního institutu pro výzkum řepy (IIRB) se sídlem v Bruselu a udržuje úzké vztahy s dalšími mezinárodními a národními výzkumnými centry, univerzitami a státními a autonomními orgány. Od roku 1980 je AIMCRA interprofesním sdružením, v jehož řídících a finančních orgánech se rovným dílem podílejí pěstitelé řepy a cukrovarnické podniky. Účastníci jednání byli seznámeni s fungováním závlah. Systém závlah je komplexní systém využívající moderní sledovací technologie (drony, satelitní data) a díky tomu lze ve Španělsku v oblastech s velmi malými objemy srážek docilovat výnosy cukrové řepy nad 100–140 t/ha a cukernatostí nad 18 %. Pěstitelé konstatovali, že vše funguje díky dobré spolupráci s cukrovarnickými podniky a že budoucnost udržitelného pěstování cukrové řepy vidí v úzké spolupráci s nimi.

JUDr. Josef Pojer, ČMCS