Odstartovala cukrovarnická kampaň, sklizeň řepy je v plném proudu

Ve středu 25. září byla v cukrovaru v Dobrovici zahájena již 183. cukrovarnická kampaň. O dva dny později odstartoval svou 143. kampaň také cukrovar v Českém Meziříčí. Obě továrny dohromady plánují zpracovat 2 600 000 tun cukrové řepy při průměrném denním zpracování 21 700 tun řepy.

Během cukrovarnické kampaně, která by podle odhadů měla trvat 112 dnů, očekává společnost Tereos TTD, jež je provozovatelem obou cukrovarů, výrobu 260 tisíc tun cukru a 72 tisíc tun řepných pelet. Vedle výroby cukru a pelet byla také zahájena výroba bezvodého lihu v lihovaru Dobrovice. Očekává se výroba až 600 000 hektolitrů tohoto obnovitelného zdroje energie, který se využívá jak pro přimíchávání do benzinu tak pro výrobu paliva E85.

I letos mají zájemci možnost vidět výrobu cukru a lihu v Dobrovici na vlastní oči. Dobrovická muzea, jejichž zřizovatelem je společnost Tereos TTD společně s městem, totiž od 5. října otevírají tradiční sezonní prohlídkový okruh, v jehož rámci lze návštěvu Dobrovických muzeí spojit s prohlídkou do průmyslového závodu cukrovaru včetně vnitřních prostor. Návštěvníci tak mají unikátní možnost se kterýkoliv den v týdnu včetně sobot a nedělí za odborného výkladu podrobně seznámit se zpracováním cukrové řepy a postupem při výrobě cukru a lihu. Nutné však je se na prohlídku předem telefonicky objednat (více info na www.dobrovickamuzea.cz).30. 9. 2013
Autor: Jakub Hradiský, Tereos TTD, a. s.