300 tisíc tun cukru ve 124 dnech
Cukrovary společnosti Tereos TTD mají za sebou další úspěšnou kampaň


124 dnů nepřetržité výroby, 2,6 milionu tun zpracované řepy, 300 tisíc tun vyrobeného cukru. To je bilance kampaně v cukrovarech Dobrovice a České Meziříčí, která skončila v pátek 18. ledna 2013.

Letošní kampaň v obou cukrovarech probíhala od 17. září. Den za dnem cukrovar v Dobrovici zpracovával v průměru 14 tisíc tun řepy a cukrovar v Českém Meziříčí 7 tisíc tun řepy. Denně vyrobily obět továrny dohromady 2400 tun cukru. Ten putoval buďto do sil přímo v areálech cukrovarů, nebo v cisternách rovnou k zákazníkům, jako jsou například Coca-Cola, Kofola, Danone nebo Opavia. Více než 90 tisíc tun bylo převezeno do balicího centra společnosti na Mělníku, kde se balí do maloobchodních balení, která znají zákazníci z obchodů.

Vedle cukru bylo během kampaně vyrobeno také 95 tisíc tun řepných pelet, které vznikají slisováním a vysušením vyslazených řepných řízků. Pelety se využívají především jako kvalitní krmivo, lze je ale využít i jako palivo do kotlů. Dalšími vedlejšími produkty vyrobenými během kampaně jsou vápenná šáma, která se využívá jako vynikající hnojivo, a hlína, jež se využívá například k rekultivaci krajiny.

Souběžně s cukrovary probíhala také kampaň v lihovarech. Ty vyrobily téměř 450 tisíc hektolitrů surového lihu, který se dále odvodňoval na líh bezvodý, jenž se využívá jako obnovitelná energie v pohonných hmotách a pro výrobu ekologického paliva E85, nebo se v lihovaru v Chrudimi rektifikuje na vysoce kvalitní líh pitný, jenž slouží jako surovina při výrobě alkoholických nápojů.

Zatímco cukrovary nyní čeká téměř devítiměsíční přestávka, během které bude probíhat údržba a také investice, lihovary přejdou na letní provoz, během kterého se očekává výroba dalších 450 tisíc hektolitrů surového lihu.

28. 1. 2013

Zdroj: Tereos TTD