Evropa by měla přehodnotit odpor ke GMO


Na přední evropské politiky se obrátila švýcarská společnost Nestlé, největší potravinářská firma na světě, s výzvou, aby přehodnotili svůj zcela odmítavý postoj ke geneticky modifikovaným plodinám. Biotechnologické zemědělství by mohlo, podle Nestlé, pomoci právě v době, kdy rostou ceny komodit a základní potravinářské plodiny se tak ocitají mimo možnosti nejchudších lidí světa.
„Dnes už nemůžeme nasytit svět bez geneticky modifikovaných organismů (GMO). Máme nástroje, s jejichž pomocí může být zemědělství dlouhodobě udržitelné, prozatím však nevidíme politickou vůli,“ uvedl šéf firmy Peter Brabeck.

Brabeck obvinil evropské politiky z toho, že jejich negativní přístup k biotechnologiím vede africké země k odmítání geneticky modifikovaných plodin. Na africkém kontinentě se geneticky upravované plodiny pěstují jen v Jihoafrické republice. „Evropská unie uplatňovala politický tlak na Afriku, aby některým těmto zemím zabránila v používání GMO,“ řekl Brabeck. To je podle něj pro zemědělství těchto zemí škodlivé.

Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson sice popírá, že by EU vyvíjela na africké země jakýkoliv nátlak, připouští však, že negativní vliv postoj EU je zde vidět. „Afrika si může pěstovat plodiny, jaké chce, ale protože velká většina jejího zemědělského vývozu je určena pro EU, je samozřejmě v jejím zájmu uspokojovat potřeby tohoto trhu,“ uvedl Mandelson. Řada zemí v Africe i v Asii se zdráhá schvalovat pěstování GMO v obavě, že se jim uzavřou lukrativní evropské trhy, připomíná britský list Financial Times.

Evropská komise pro rozvoj biotechnologií GMO podporuje, problém je ale v přístupu jednotlivých vlád. Ty totiž doporučení komise ohledně schvalování nových plodin blokují. Většina Evropanů GMO nedůvěřuje. Podle různých průzkumů většina lidí takto upravené potraviny nechce jíst, třebaže vědecké výzkumy potvrzují zdravotní nezávadnost potravin. Zároveň s tím se na Západě šíří móda biopotravin, včetně například požívání nepasterizovaného mléka, což si již vyžádalo několik obětí na životech a tisíce onemocnění.

„Je to jedna z nejbezpečnějších technologií, kterou jsme tu kdy měli – mnohem bezpečnější než biopotraviny nebo cokoli jiného, co je zrovna v Evropě v módě,“ řekl Brabeck o GMO; poukázal přitom na to, že Američané konzumují GMO již celá desetiletí bez jakýchkoli následků. Biopotraviny, produkované bez použití metod vyspělého západního zemědělství jako umělých hnojiv a pesticidů, jsou podle šéfa Nestlé jen „vybraným požitkem pro ty, kdo si to mohou dovolit“.

Zákaz GMO začínají dělat problémy i chovatelům a producentům masa. Krmiva ze sóji dovážená hlavně z Jižní Ameriky jsou v nemodifikovaných odrůdách stále vzácnější a jejich cena tak prudce roste. Britský Národní svaz farmářů požádal podle Financial Times největší řetězce supermarketů v zemi, aby zrušily požadavek, podle něhož mají být běžné potraviny bez GMO.


Pramen: iHNed.cz