Čepro na svých pumpách nasazuje vysoceobjemová biopaliva

Společnost Čepro do konce roku na zhruba třetině svých čerpacích stanic EuroOil začne nabízet vysoceobjemová biopaliva. Poptávka po těchto pohonných hmotách roste kvůli jejich nižší ceně, uvedli dnes zástupci Čepra na tiskové konferenci. Palivo Ethanol E85 nebo směsná motorová nafta SMN 30 bude v nabídce na 60 stanicích EuroOil.

Biopaliva jsou dnes levnější, protože se na ně kvůli menší produkci emisí vztahuje nižší spotřební daň. Jeden litr vysokoprocentního biopaliva E85 je zhruba o osm až deset korun levnější než klasický benzin.

V současnosti nabízí vysoceobjemová biopaliva asi 200 většinou malých, soukromých čerpacích stanic z celkového počtu zhruba 3700 veřejných pump. Hlavní sítě je dosud ve velkém nenasazovaly. Prodej těchto pohonných hmot zároveň podle zástupců Čepra umožní firmě prodávat na svých čerpačkách zcela čistou naftu bez biosložek. „Tím oslovíme další část motoristů,“ uvedl obchodní ředitel Čepro Jan Duspěva.

Zejména v posledních letech souvisela zvýšená spotřeba biopaliv s navýšením povinného přimíchávání biosložek do motorové nafty ze 4,5 procenta na šest procent. Do benzinu se přidává bioetanol, jeho povinně přimíchávaný podíl v Česku vzrostl z 3,5 procenta na 4,1 procenta. Evropská unie chce tyto podíly dál zvyšovat.

V loňském roce se tuzemská spotřeba biopaliv zvýšila také právě kvůli cenové výhodnosti vysoceobjemových biopaliv. Ročně se prodá několik stovek nových vozidel upravených na biopalivový pohon. Další stovky motoristů ročně nechávají přestavět svůj současný vůz na biopaliva.

EuroOil bude využívat biopaliva vyráběné společnostmi Preol a Tereos TTD. „Jde o logický a nutný krok zachovat si tržní pozici a podíl na trhu přepravy osob a nákladů, kde v budoucnu dojde k radikálním změnám,“ řekl k nasazení biopaliv v síti EuroOil místopředseda představenstva Preol Martin Kubů.

Odpůrci biopaliv namítají, že škodí motorům. Výrobci biopaliv ale tvrdí, že pro správně upravené motory tyto pohonné hmoty žádné nebezpečí nepředstavují. Automobily na biopaliva nabízí například Ford, Škoda, Renault, Dacia, Volvo či Saab.

18. 7. 2012

Zdroj: Biom.cz