Benzin E10 se v Česku v nejbližší době prodávat nebude

Tuzemské čerpací stanice v nejbližší době nebudou nabízet benzin s desetiprocentním obsahem bioetanolu nazývaný E10, který se nedávno za nezájmu motoristů začal prodávat v Německu. Podle odborníků zatím nenahrává zavedení benzinu E10 relativně zastaralý vozový park v Česku, který na palivo s vyšším obsahem bioetanolu není připraven.

U českých čerpacích stanic se kvůli evropským směrnicím zatím prodává benzin s maximální příměsí bioetanolu do pěti procent. „Benzin E10 jsou schopna efektivně využít pouze moderní auta, a protože český autopark patří v Evropě k těm starším, musí se tomu přizpůsobit i nabídka paliv,“ řekl ČTK předseda Společenství čerpacích stanic ČR Ivan Indráček.

Podle Václava Louly, ředitele jakosti společnosti Benzina, je průměrné stáří českého autoparku kolem 13 let. Vyšší než pětiprocentní podíl biosložky by mohl vážně poškodit motor většiny těchto aut. Právě proto také v Německu zavedení benzinu E10 letos v únoru provázel nezájem řidičů. Nevěděli, zda je palivo pro jejich auta vhodné a jestli by jim nepoškodilo motor. Nyní jsou na německých pumpách informační letáky, z nichž se řidič dozví, která auta dokážou E10 bez problémů využívat.

Postupné zvyšování biosložky souvisí se snahou Evropské unie do roku 2020 zvýšit podíl biosložek v ropných palivech na deset procent. V Česku se loni zvýšilo povinné přimíchávání biosložek u motorové nafty ze 4,5 procenta na rovných šest procent. Povinný podíl bioetanolu v benzinu se loni zvýšil z 3,5 procenta na 4,1 procenta.

Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. Naopak odpůrci nových pravidel tvrdí, že biopaliva jsou příliš drahá a škodí motorům. Vyšší něž pětiprocentní podíl bioetanolu u většiny vozů v ČR by podle Indráčka také způsobil více škodlivých emisí než klasický benzin.

K zavedení benzinu E10 tedy prodejce zatím netlačí poptávka, ani legislativa. Novela zákona o pohonných hmotách zavazuje prodejce, aby zatím nabízeli benzin jen s příměsí bioetanolu do pěti procent.

Loula také upozornil, že benzin s vyšším podílem biosložky nebude daňově zvýhodněn, a bude tedy dražší než benzin s pětiprocentním podílem bioetanolu. „Platí jednoduchý úměr – čím více biosložky, tím dražší výsledná směs. Pro výrobce to znamená jediné – dávat do směsi jen tolik biosložky, kolik skutečně musí,“ uzavřel Indráček.

12. 5. 2011

Zdroj: Biom.cz