Největší český výrobce cukru a lihu mění název i logo

Z Cukrovary a lihovary TTD na Tereos TTD. Tak se k 2. květnu zápisem v Obchodním rejstříku změnil název největšího českého zpracovatele cukrové řepy a výrobce cukru i lihu. Se změnou názvu souvisí i nové logo. To nahradí původní korunku TTD, která se stává brandem pro výrobky společnosti Tereos TTD. Zároveň fúzí s mateřskou Tereos TTD zanikla dceřiná společnost Agroetanol TTD, která provozovala bioetanolový lihovar v Dobrovici. Ten je nyní součástí portfolia Tereos TTD.


Důvodem změny názvu je rozhodnutí majoritního vlastníka společnosti, francouzského koncernu Tereos, o zavedení jednotné identity v celosvětovém měřítku. Skupina Tereos v současnosti působí na třech kontinentech (Evropa, jižní Amerika, Afrika) a v 35 závodech vyrábí z cukrové řepy, cukrové třtiny a obilovin více než 3,6 milionu tun cukru, 17 milionů hektolitrů lihu a bioetanolu a 1,8 milionu tun škrobárenských výrobků.

Cukr pod hlavičkou TTD (Thurn-Taxis Dobrovice) se vyrábí již od roku 1831, kdy byla v Dobrovici založena knížetem Thurn-Taxisem továrna na výrobu cukru. Letos tak oslaví továrna v Dobrovici 180 let nepřetržité výroby cukru, což je evropský unikát.

Společnost Tereos TTD, a.s., ročně zpracuje více než 2 miliony tun cukrové řepy, která je dodávána přibližně 420 pěstiteli z plochy 33 tis. ha. Hlavními výrobky společnosti jsou cukr (230 tisíc tun ročně) a líh (640 tisíc hektolitrů ročně), a to jak pitný, tak pro energetické účely. Dále vyrábí pelety – krmivo pro hospodářská zvířata, lihovarnické výpalky a hnojiva.

V uplynulé kampani měla společnost Tereos TTD obrat 4,8 miliardy korun a vykázala zisk 530 milionů korun. Je průkopníkem na českém trhu s biopalivy, kdy jako první u nás začala vyrábět ekologicky šetrné palivo E85.

2. 5. 2011

Jakub Hradiský, vedoucí komunikace
Cukrovary a lihovary TTD, a.s.