EK povolila bezcelní dovoz cukru

Od tohoto týdne mohou producenti cukru v členských zemích EU zažádat o exportní licenci na cukr nepodléhající kvótám.

Díky této možnosti by mělo dojít ke zlepšení nabídky cukru v průběhu stávajícího hospodářského roku. Kromě toho EU otevřela importní kontingent pro 300 000 tun cukru ze světového trhu. Od začátku dubna do konce září může být tento druh zboží dovážen bezcelně. Evropská komise rozhodla o přijetí tohoto opatření na zasedání Řídícího výboru v Bruselu na základě souhlasu členských států EU. Proti se postavily pouze Francie, Polsko a Česká republika, jejichž hlavním argumentem bylo, že je nutné nejprve využít vlastní produkci a teprve následně povolit importy ze třetích zemí.

Zavedením tohoto mimořádného opatření chce Komise zabránit nedostatku této komodity na evropském trhu. Futures kontrakty v obchodu s cukrem na newyorské burze na květen, červen a říjen ukazují na to, že ceny cukru zůstanou vysoké i v příštích měsících, domnívá se Komise. Předpokládá se, že tradiční dovoz cukru z ACP zemí (země z oblasti Afriky, Karibiku a Pacifiku) bude v letošním roce nižší. Pěstitelé cukrovky v EU sice spatřují v uvolnění cukru nepodléhajího kvótám podporu domácího trhu, odmítají ale bezcelní dovozy.

V posledních třech letech se nepodařilo vytvořit dostatečně velké světové zásoby cukru, jak uvedla ve své zprávě australská bankovní skupina Macquarie, která vycházela z podkladů Dow Jones. Světové zásoby cukru v průběhu stávajícího hospodářského roku (říjen až září) Rabobanka odhadla na 55 mil. t, v roce předchozím to bylo 54 mil. t. Poptávka v období 2010/11 by měla se 166 mil. t dosáhnout rekordní výše a o dvě procenta překonat skutečnost období 2009/10.

15. 3. 2011

Autor: Ing. Dana Nehasilová
Zdroj: Agris dle www.agrarheute.com