DuPont kupuje za 5,8 miliardy USD dánskou firmu Danisco

Americká chemicko-technologická skupina E.I. du Pont de Nemours & Co (DuPont) kupuje za zhruba 5,8 miliardy dolarů (asi 110 miliard Kč) dánského výrobce potravinářských přísad a enzymů Danisco. Nabízená cena je asi 25 procent nad poslední zavírací cenou akcií dánského rivala na burze v Kodani. Převzetím firmy si chce DuPont zajistit podmínky pro svůj další růst v potravinářském sektoru.

DuPont za jednu akcii Daniska nabízí 655 dánských korun, zatím ale ještě nemá vyhráno. Danisco sice návrh podporuje, což je základní předpoklad, souhlasné stanovisko ale ještě musejí připojit akcionáři. Vedení firmy jim ale doporučí nabídku přijmout.

Američané budou platit hotově a převezmou i dluh Daniska v objemu asi půl miliardy dolarů. DuPont má pro účely převzetí k dispozici jen asi tři miliardy dolarů, na zbytek kupní ceny si bude muset sám vzít půjčku. Za to se ale dostane do lukrativního segmentu trhu, jemuž dlouho dominoval menší rival International Flavors and Fragrances.

Přestože si DuPont a Danisco běžně konkurují, v některých oblastech také spolupracují. Převzetím dánského podniku si tak DuPont upevní spolupráci v oblasti vývoje technologií pro pokročilý bioetanol.

Vzhledem k tomu, že DuPont se musí kvůli převzetí zadlužit, akvizice přechodně zhorší jeho základní výkonností parametry. Na letošní rok DuPont původně očekával zisk na akcii v pásmu 3,30 až 3,60 USD, kvůli akvizici by ale měl být o 30 až 45 centů na akcii nižší.

11. 1. 2011

Zdroj: Biom.cz