Pohonné hmoty rekordně zdražují,
alternativou pro motoristy může být palivo E85


Pohonné hmoty jsou v České republice nejdražší za posledních pět let. Na vině jsou především vyšší sazba spotřební daně a DPH, rostoucí cena ropy a o čtyři koruny dražší dolar, podle kterého se české ceny kalkulují. Cena za litr benzínu se tak řítí strmě vzhůru a atakuje už hranici 34 korun. Čeští řidiči ale nemusí být závislí jen na jednom druhu pohonné hmoty z fosilních zdrojů a odevzdaně tak sledovat ceny na totemech čerpacích stanic.

Alternativu a východisko z cenové benzinové pasti nabízí motoristům ekologicky šetrné palivo E85. Zatímco zdražování benzinu má i nadále pokračovat a litr benzínu by mohl stát i více než 34 kroun za litr, palivo E85 si stále drží svou cenu okolo 25 korun za litr. Je to především díky tomu, že je vyráběné z našich domácích surovin (cukrové řepy) a v českých továrnách a jeho cena tak není ovlivněna spekulativními nákupy na světových burzách ani výkyvy v kurzu dolaru.

Cena ale není jedinou výhodou paliva E85 oproti klasickým fosilním palivům. V porovnání s benzinem je palivo E85 také výrazně ekologičtější. Při jeho spalování vzniká až o 70 % méně emisí (při započtení celého životního cyklu paliva) a díky vyššímu oktanovému číslu má motor spalující toto palivo o 10 až 15 % vyšší výkon. V duchu hesla „něco za něco“ také s nárůstem výkonu motoru nepatrně vzroste spotřeba.

Pro používání paliva E85 se již několik let vyrábějí speciálně upravená vozidla, tzv. Flexible Fuel Vehicles (FFV). Můžeme je najít například v nabídce značek Ford, Saab či Volvo. Pozadu nezůstává ani Škoda Auto, která nabízí model Octavia Multifuel.

Samotné palivo E85 je v současné době k dostání na více než 90 čerpacích stanicích ve všech krajích České republiky. Přehled všech stanic lze nalézt na www.cukrovaryttd.cz nebo na www.etanol-85.cz.

6. 1. 2011

Jakub Hradiský
Cukrovary a lihovary TTD, a. s.