Trmický lihovar má obstavený majetek, dluží prý přes miliardu

Ústecký krajský soud 30. 12. předběžným opatřením obstavil majetek provozovatele trmického lihovaru PLP. Dispoziční práva udělil insolvenčnímu správci. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku. Firma, která v minulosti podle úřadů vyráběla bez příslušných povolení, je od poloviny prosince na vlastní žádost v úpadku. V návrhu uvedla, že dluží věřitelům přes 1,34 miliardy korun.

Podle návrhu firma v roce 2010 každý den prodělávala zhruba půl milionu korun. "Je tedy patrné, že hospodaření provozovatele je ztrátové (i za předpokladu dosahování teoretického maximálního příjmu by činila měsíční ztráta 15,699.780 Kč) a že v dohledné době nenastane skutečnost, která by tento stav hospodaření mohla zvrátit," uvedli zástupci společnosti s tím, že navrhují soudu, aby povolil reorganizaci podniku.

Lihovar začal vyrábět ve zkušebním provozu na podzim 2007. Místní si opakovaně stěžovali na zápach. Mimo jiné i za to úřady firmě vyměřili milionové pokuty. Dalším problémem bylo pokračování ve výrobě po ukončení zkušebního provozu bez potřebných povolení.

Firma má ve svém výrobním programu například kvasný líh určený k užití do automobilových benzinů, technický etanol k výrobě nemrznoucích kapalin nebo takzvané výpalky, které se používají jako biopalivo.

3. 1. 2011

Zdroj: Biom.cz