Parlament schválil navýšení podílu biosložek v pohonných hmotách

Poslanecká sněmovna dnes jednala o zákonu, který navyšuje podíl biosložek u motorových paliv. Parlamentem již schválený zákon vetoval prezident Klaus. Poslanci zařadili tento bod na dnešní program schůze, kde původně nebyl, pro schválení bylo potřeba 101 hlasů.

Před budovou sněmovny demonstrovaly stovky zemědělců, kteří podporovali schválení zákona a vyzývali sněmovnu k přehlasování prezidentova veta. Podle viceprezidenta Agrární komory Jindřicha Šnejdrly se akce účastnilo na tisíc zemědělců z celé republiky, včetně zaplavených oblastí Moravy. Setkali se ráno na pražském Malostranském náměstí a poté se v průvodu vydali před budovu poslanecké sněmovny, kde se demonstrující s transparenty procházeli dokola po chodnících před sněmovnou. Na transparentech bylo možné číst: „Politici, podpořte české zemědělství“, „Lepší naše pole, než Mexický záliv“, „Přehlasujte veto prezidenta“, „Respektujte pravidla EU“ aj. Protože akce v těsné blízkosti sněmovny jsou zakázány, přesunula policie účastníky zpět na Malostranské náměstí, kde organizátoři demostraci ukončili. Řada zemědělců se však před sněmovnu vrátila, zástupci pěstitelů sledovali jednání poslanců přímo v jednacím sále. Před sněmovnu dorazily i odpůrci biopaliv svolaní Stranou svobodných občanů. Podle iDnes jich bylo asi padesát.

Poslanecká sněmovna přibližně v poledne rozhodla, když přehlasovala veto prezidenta Klause. Novela zákona č. 86/2002 Sb. tak byla definitivně schválena. Pro vyšší podíl biosložek v motorových palivech zvedlo ruku 125 poslanců, proti bylo jen 22. Od června 2010 se tak navýší podíl biolihu v benzinu z dosavadních 3,5 % na 4,1 % a podíl MEŘO u motorové nafty z 4,5 % na 6 %.

27. 5. 2010