EU zjišťuje, zda lze navýšit vývozní kvóty pro producenty cukru

Evropská unie ověřuje, zda lze umožnit producentům cukru v EU překročit povolené limity na vývoz cukru, aniž by porušili platné mezinárodní normy. Eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová Boelová pověřila právníky, aby zjistili, jestli taková možnost existuje.
Podle norem Světové obchodní organizace (WTO) mohou unijní producenti cukru vyvézt ročně zhruba 1,3 milionu tun. Objem licence na vývoz však už této výše dosáhl v minulých týdnech.
"Uznávám, že čelíme velmi neobvyklé situaci na trhu s cukrem v letošním roce," podotkla podle agentury Reuters komisařka na jednání ministrů zemědělství. Kvůli nedostatečné nabídce vystoupaly světové ceny na rekordní úrovně a producenti zároveň zaznamenali vysokou úrodu, kvůli které vyrábějí víc, než kolik podle kvót mohou vyvézt.
Komise, výkonný orgán EU, výrazně zvýšila exportní limity pro sezonu 2009 až 2010 na 1,35 milionu tun. I to je však, zdá se, málo. Očekává se totiž produkce až 2,4 milionu tun cukru. Producenti by tak mohli mít problémy s uskladněním.


18. 1. 2010

Zdroj: Agris.cz