Poslanci podpořili návrh na vyšší podíl biosložky v palivech

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu, která zvyšuje minimální podíl biopaliv v motorové naftě a benzinu. Od dubna příštího roku by se měl zvýšit u nafty ze současných 4,5 % na 6,3 % a u motorového benzinu ze současných 3,5 % na 4,5 %.

Novelou se nyní budou zabývat sněmovní výbory. Poslanci jim zkrátili lhůtu k projednání na 30 dnů. Zemědělský výbor chce k problematice přimíchávání svolat na 12. ledna zvláštní seminář.
Zvýšením podílu biosložky v motorových palivech se Česko podle ministerstva životního prostředí chce přiblížit indikativnímu cíli, ke kterému se zavázalo. Má zajistit, aby bylo v roce 2010 uvedeno na trh minimální množství biopaliv ve výši 5,75 % z celkového množství pohonných hmot pro dopravní účely.
Proti zvýšení podílu biosložky v benzinu od dubna se v připomínkovém řízení postavilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Chtělo termín posunout o rok na duben 2011. Podle něj hrozí zdražení benzinu, část biosložek bude podle ministerstva průmyslu třeba dovážet ze zahraničí, často i ze států mimo EU. Vláda ale tuto připomínku nevyslyšela.
Biopaliva se v Česku přimíchávají do motorové nafty od září 2007 a do benzinu od začátku loňského roku. Od navržené změny stát očekává snížení celkových emisí skleníkových plynů a příspěvek k energetické bezpečnosti.


5. 12. 2009

Zdroj: Biom.cz