Globální růst produkce etanolu se zpomaluje

Problémy spojené s globální ekonomickou krizí se negativně odrážejí i v oblasti produkce bioetanolu; největší vliv na zpomalení nárůstu produkce měly nízké ceny ropy.

Globální produkce etanolu by se měla v letošním roce zvýšit na 67,63 miliard litrů v porovnání s celkovou poptávkou 66,90 miliard litrů, uvedl Christoph Berg, ředitel F. O. Licht.
Na mezinárodní Konferenci o biopalivech 2009, která se konala v Seville konstatoval, že odhadovaný globální přebytek etanolu 0,73 miliard litrů v letošním roce tvoří téměř polovinu loňské nadprodukce, která dosáhla objemu 1,4 miliard litrů.
„Je to úplně odlišný rok“. Existují překážky, kterým je toto odvětví vystavené. Problémy s úvěry také nepomohly vyřešit překážky a pokles cen ropy vyvolal dlouhodobé změny v dynamice biopaliv“, dodal.
Berg potvrdil, že kromě cukru, jehož cena se od roku 2008 snížila o 5 %, se ceny většiny surovin na výrobu etanolu snížily. Cena kukuřice klesla meziročně o 32 %, pšenice o 46 % a cena ropy o 56 %. Ceny surovin jsou ovmnoho nižší, ale výrobci nejsou schopní je využít vzhledem k nízkým cenám benzínu, komentoval.
Zisky producentů se v Evropě o něco zlepšily, ale zhoršily se v USA a Brazílii. Brazílie v letošním roce vyprodukuje 25,2 miliard litrů palivového etanolu, což je o jednu miliardu litrů víc v uplynulém roce. 23 miliard litrů je určeno pro domácí spotřebu a 2,2 miliard litrů by mělo jít na export.


15. 10. 2009

Zdroj: Agronavigátor dle: Agra Europe