V Česku jezdí první autobus s pohonem na E95

Na středočeských silnicích si odbyl premiéru první ekologicky šetrný autobus. Na trase mezi obcí Dobrovice a městem Mladá Boleslav se školáci mohou od 8. září svézt autobusem, který je poháněn kvasným lihem E95. Zatím jediným výrobcem tohoto paliva v Česku je dobrovický lihovar. Palivový ethanol E95 je vyráběn z cukrové řepy, nabízí ekologicky šetrnější palivo a nezávislost na dovozu ropy. Nový autobus bude tankovat přímo v lihovaru.

„Je to bezvodý líh, do kterého se přidávají aditiva. Jsou to maziva a okysličovadla,“ uvedl generální ředitel lihovaru Oldřich Reinbergr. Podle předsedy Českého sdružení pro biomasu Jana Habarta zaručí palivo na bázi lihu zejména značné snížení emise škodlivých plynů. Příměstský autobus na biopalivo stojí asi 5,5 milionu korun. Má větší spotřebu, oproti naftě nebo benzínu je ale E95 levnější. Autobusy musí mít navíc upravený motor. „Například hlava motoru, pístová skupina a potom pryžové části, které ethanol určitým způsobem vysušuje a rozleptává, jsou nahrazeny plastovými,“ představil Zdeněk Abraham z dopravní formy Scania.
Autobus bude vozit školáky mezi Dobrovicí a Mladou Boleslaví na zkoušku zhruba půl roku. Pokud se experiment osvědčí, chce vedení Středočeského kraje sjednat s autobusovými dopravci pronájem dalších autobusů na alternativní paliva. Inspiraci může hledat například ve švédském Stockholmu. Podobné autobusy se zde využívají již 20 let a tvoří čtvrtinu autobusového vozového parku.  

10. 9. 2009
Zdroj: Biom.cz dle Petrol