V Dobrovici u Mladé Boleslavi se začalo vyrábět
ekologicky šetrné palivo pro dieselové motory E95


Dobrovice u Mladé Boleslavi se znovu stala držitelem ekologického primátu. Po tom, co tam byla zahájena jako na prvním místě republiky výroba ekologicky šetrného biopaliva E85 pro benzinové motory, bylo slavnostně uvedeno na český trh i palivo E95 určené pro motory naftové.

Stalo se tak na slavnostní akci, která byla spojena s uvedením prvního ekologického autobusu na toto palivo na pravidelnou linku u nás. Spojení paliva E95 a autobusu Scania OmniLink Ethanol je společným projektem Krajského úřadu Středočeského kraje a společností Cukrovary a lihovary TTD, a.s., Scania Czech Republic, s.r.o., a Transcentrum Bus, s.r.o., a bylo představeno 7. září před Základní školou v Dobrovici u Mladé Boleslavi. Zástupci všech čtyř subjektů tento nový autobus v pondělí pokřtili před zraky desítek školáků z místní základní školy. Právě žáky a studenty bude totiž nový ekologický autobus na pravidelné lince mezi Mladou Boleslaví, Dobrovicemi a Prodašicemi zdarma vozit do škol. Projekt, který osobně představil hejtman Středočeského kraje MUDr. David Rath, je zatím naplánovaný na šest měsíců.

Palivo E95 je směs bioetanolu obsahující min. 92,2 % (m/m) etanolu a vyšších nasycených alkoholů s komplexní aditivací. Je s úspěchem používáno především ve Švédsku v rámci nahrazování fosilních paliv alternativními palivy z obnovitelných zdrojů. Z publikovaných výsledků vlivu paliva Etanol E95 na emise motoru Scania, který je aktuálně vyráběn a tomuto palivu přizpůsoben, je zřejmé výrazné snížení všech typů emisí. Tento autobus však splňuje již normu EEV, která je dokonce přísnější, než současná norma EURO 4 a budoucí norma EURO 5. Aby mohly vznětové motory spalovat palivo s obsahem etanolu, musí být provedena malá úprava vstřikovacího čerpadla a trysek umožňujících zvětšit vstřikovanou dávku paliva.


10. 9. 2009 (aktualizováno 11. 9 2009)
Zdroj: Cukrovary a lihovary TTD a.s.