Etanolové bioalivo E85 je k dostání u pětice čerpacích stanic

Etanolové biopalivo E85 je devět měsíců po uvedení na trh v prodeji u pětice čerpacích stanic ve Středočeském a Olomouckém kraji. Do konce roku by se mohlo objevit u zhruba 25 čerpacích stanic.

„V současnosti probíhají intenzivní jednání se třemi dalšími partnery, na základě kterých se palivo E85 v říjnu rozšíří na dalších deset čerpacích stanic, a to například v jižních Čechách nebo v Praze,“ řekl Jakub Hradiský ze společnosti Cukrovary a lihovary TTD, která toto palivo v Dobrovicích vyrábí. První začala toto palivo nabízet v červnu čerpací stanice KM Prona v Mladé Boleslavi.

Palivo E85 je k dostání pouze u čerpacích stanic, které provozují menší společnosti. „V síti čerpacích stanic členů ČAPPO se palivo E85 neprodává,“ řekl Miloš Podražil, generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu (ČAPPO), která sdružuje největší provozovatele tuzemských čerpacích stanic.

Palivo E85, skládající se z 85 % z bioetanolu a z 15 % z Naturalu 95, je podle výrobců aut určeno pouze speciálně uzpůsobeným vozům, jinak by při dlouhodobějším provozu mohlo dojít k jejich poškození. „Bioetanol způsobuje u vozů standardní výroby korozi motoru, rozleptání hadic a poškozuje i povch nádrže,“ řekl Vítězslav Pelc ze Škoda Auto. Podle Hradiského však lidé toto palivo tankují údajně i do aut, která k tomu nejsou určená. Palivo E85 je v průměru o tři až čtyři koruny levnější než běžný benzin. Cenový rozdíl se ještě zvýrazní poté, co vstoupí v platnost novela zákona, která biosložku osvobodí od daně. Novelu v srpnu podepsal prezident.

Jan Veselský, ředitel společnosti Vena-Trade, která prodává palivo E85 na čtyřech stanicích, tak například na webových stránkách firmy doporučuje míchání biopaliva s Naturalem v poměru jedna ku jedné. „Testovali jsme to například na vozu Škoda Octavia 1.6 běžné výroby. Výsledkem je nižší spotřeba, výborný chod motoru a nižší emise. Toto palivo má navíc vysoké oktanové číslo 109, které vyhledávají zájemci o sportovní jízdu,“ řekl Veselský. „S čerpací technikou je však problém. Starší stojany se nehodí,“ dodal.

Na českém trhu lze nyní zakoupit speciálně upravené vozy několika značek, které na palivo E85 dokážou jezdit. Mezi ně patří Škoda Octavia Multifuel, několik modelů Ford (FFV modely Focus, C-max, S-max, Mondeo), Saab (modely 9-3 a 9-5 BioPower) a Volvo (C 30, S 40, V 50, V 70 a S 80). Například modely BioPower od Saabu jsou zhruba o 40 000 korun levnější než klasické benzinové verze. Fordy a Volva schopná jezdit na E85 jsou naopak většinou o málo dražší. Škoda se zatím soustředí především na švédský trh, ovšem někteří prodejci chtějí Octavii Multifuel nabídnout i v Česku.

V Evropě je palivo E85 nejvíce používáno ve Švédsku, kde je v provozu více než 16 000 vozidel a počet plnících stanic s palivem E85 je vyšší než 250. Právě na tamní trh dodává mladoboleslavská Škoda Auto své vozy Octavia Multifuel.

Malé procento bioetanolu je na základě směrnice Evropské unie od roku 2008 povinnou součástí benzinu prodávaného u čerpacích stanic. V lednu 2009 byl jeho podíl navýšen z 2 % na 3,5 %. V důsledku tohoto kroku pak hrubá spotřeba bioetanolu pro pohon motorů v pololetí meziročně stoupla o 46 % na 35,5 tis. t. Domácí produkce se meziročně zdvojnásobila na 42,8  tis. t. Vyplývá to ze statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu.

V pondělí bude v Mladé Boleslavi uveden do provozu první školní autobus uzpůsobený k tankování tohoto paliva.  


5. 9. 2009

Zdroj: Biom.cz