Trmický lihovar skončil loni ve ztrátě 79 milionů korun

Společnost PLP provozující v Trmicích na Ústecku průmyslový lihovar hospodařila loni se ztrátou 79 milionů korun při tržbách 270 milionů korun. O rok dříve, kdy firma na podzim spustila výrobu, dosáhla ztráta téměř 32 milionů Kč při tržbách 212 000 korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin. Společnost se potýká stále s výrobními problémy, kvůli zápachu jí nebyl umožněn další zkušební provoz a továrna ještě není zkolaudovaná.

Hospodářský výsledek i tržby byly podle výroční zprávy ovlivněny přetrvávajícími problémy ve výrobě a nenaplněním plánované výrobní kapacity. Kvůli problémům se zápachem byl lihovar loni odstaven na více než dva měsíce, kdy mu nebyla prodloužena zkušební výroba. Od loňského srpna lihovar pracoval až do konce roku, podle výroční zprávy kvůli přetrvávajícím technologickým problémům ale jen na 40 procent. Na konci letošního července nebyl firmě prodloužen další zkušební provoz, v pondělí trmický stavební úřad uložil firmě PLP pokutu 800 000 korun za to, že podnik vyráběl i po jeho ukončení.

Firma loni prodala 12,4 milionu metrů krychlových nedenaturovaného bioetanolu a 4,6 milionu metrů krychlových denaturovaného bioetanolu. Společnost produkovala i technický líh a pelety ze zbytků obilovin po výrobě. Hlavními odběrateli denaturovaného bioetanolu byly podle výroční zprávy společnosti Čepro a Unipetrol RPA, nedenaturovaný bioetanol se pak vyvážel zejména do Rakouska a Německa.

Na konci loňského roku pracovalo ve firmě 87 lidí. Hlavním akcionářem firmy PLP je společnost ESB mající 45 procent, teplické Vodohospodářské stavby vlastní 40,29 procenta akcií a Prefa Žatec má 14,71 procenta. Loňské náklady společnosti byly podle zprávy financovány i z úvěrů akcionářů. Společnost se na poslední valné hromadě rozhodla zvýšit základní kapitál 340 milionů korun vydáním dalších akcií v celkové hodnotě 285,6 milionu korun.

Podle vedení společnosti může nepovolení dalšího zkušebního provozu znamenat až likvidaci společnosti, která je schopna ročně odkoupit od zemědělců 280 000 tun obilí. Představitelé společnosti tvrdí, že do stavby lihovaru, který začal fungovat v roce 2007, a do opatření proti zápachu a hluku už dali kolem 1,5 miliardy korun.

  18. 8. 2009

Zdroj: Biom.cz