Středočeský kraj chce vyzkoušet autobus poháněný bioetanolem

Středočeský kraj chce přimět autobusové dopravce, aby svůj vozový park rozšířili o vozidla s pohonem na alternativní paliva. Radní již schválili poskytnutí dotace 200 000 korun některému ze smluvních dopravců, který by provozoval autobus poháněný bioetanolem.

Autobus na bioetanol by měl prozatím přepravovat cestující na Mladoboleslavsku. Po půl roce kraj vyhodnotí, zda je pilotní projekt úspěšný, a případně ho rozšíří, řekl hejtman David Rath.

„Chceme to vyzkoušet jako pilotní projekt, protože nic takového v České republice zatím není. Jsou tady autobusy na plyn, ale nikoliv na toto palivo, bioetanol. Ty jezdí většinou ve skandinávských zemích,“ dodal.

Nyní se podle něj jedná o zápůjčce speciálního autobusu. Jezdit bude pro některého ze smluvních dopravců, kraj částečně přispěje na jeho provoz.

S novým autobusem se zatím budou moci svézt cestující na Mladoboleslavsku. „V Dobrovici máme cukrovar, který vyrábí toto palivo. Současně už je tam benzinová pumpa, kde je bez problému dostupné," vysvětlil Rath. Připomněl, že kraj již také koupil dvě osobní auta poháněná biolihem. Slouží mladoboleslavské nemocnici a správě a údržbě silnic v tomtéž regionu.

18. 8. 2009

Zdroj: Biom.cz