Výrobci etanolu v USA požadují, aby byly všechny vozy na biolíh

Výrobci etanolu v USA požadují, aby všechny vozy prodávané v USA byly schopné jezdit na vysoký podíl alternativního paliva. Vedle snahy zmírnit globální oteplování argumentují tím, že by se také zajistilo více pracovních příležitostí v USA. Uvedla to na dnešní konferenci organizace Growth Energy sdružující výrobce biopaliv.

Nyní se etanol v USA vyrábí ze sklizní kukuřice a cukrové třetiny. Vyvíjí se ale příští generace těchto paliv, která budou z celulózy, a nikoli z potravinářských surovin. Organizace také uvádí, že by se zavedením biolihu na více čerpacích stanic a výstavbou produktovodů na biopaliva zmírnila závislost Spojených států na benzinu a ropě.

Jeden z předsedů Growth Energy Wesley Clark připomněl, že má odvětví nyní k dispozici nadbytek kapitálu, který se dá na investice do biopaliv využít. A dodal, že by firmy v odvětví rády zaměstnaly ty, kteří jsou teď bez práce.

Organizace odhaduje, že by se počet pracovních míst v oboru mohl časem více než zdvojnásobit, a to na 1,3 milionu. Clark dodal, že palivo z celulózy bude pro životní prostředí téměř o 90 procent lepší než benzin.

Auta, aby byla schopná jezdit na palivo v němž bude až 85 procent etanolu a 15 procent benzinu, budou muset projít technickými úpravami. Podobná vozidla jsou běžná v Brazílii, kde se etanol vyrábí z cukrové třtiny.

Growth Energy usiluje také o to, aby se v běžném benzinu zvýšil podíl etanolu z deseti na 15 procent. Výrobci aut ale oponují, že tak vysoký podíl by nebyl dobrý pro motory starších vozů a naléhají na regulátory, aby tuto změnu nedovolili, napsal Reuters.


11. 8. 2009

Zdroj: Biom