Cukr na novém historickém maximu

Na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky vzrostla v rámci včerejší obchodní seance na burze ICE Futures U. S. cena nejaktivnějšího říjnového futures kontraktu na cukr. Příčinou jsou známky budoucí silné poptávky ze strany Indie, jež je největším spotřebitelem zmíněné komodity na světě. Podle výkonného ředitele indické Dhampur Sugar Mills Ltd. celkový objem importu cukru do Indie v marketingovém roce začínajícím 1. října 2009 dosáhne 8 miliónů metrických tun. Jednalo by se tak o nárůst o 5,5 mil. metrických tun v porovnání s odhadem celkového importu cukru do Indie v letošním roce. Za poloviční domácí produkcí cukru v této zemi stojí především sucho způsobené nedostatečnými srážkami v rámci monzunových dešťů.

Futures na cukr s říjnovým termínem dodání posílil v rámci včerejší obchodní seance na burze ICE Futures U. S. o 0,02 centu na uzavírací cenu 19,37 centů za libru.

Z výše uvedených důvodů pokračuje zmíněný futures kontrakt v růstu také v rámci dnešní obchodní seance, kdy dočasně dosáhl hranice nového historického maxima 19,83 centů za váhovou libru.


6. 8. 2009

Autor: Robert Černík
Zdroj: Colosseum a. s.