ČIŽP kvůli zápachu nesouhlasí s dalším provozem trmického lihovaru

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nesouhlasí s prodloužením zkušebního provozu lihovaru společnosti PLP v Trmicích na Ústecku. Od jeho spuštění si lidé z Trmic a okolí stěžují na zápach, který se z jeho výroby šíří. Vedoucí ústeckého inspektorátu ČIŽP Jana Moravcová dnes v tiskové zprávě uvedla, že společnost nesplnila podmínky integrovaného povolení, že technologie bude provozována bez obtěžujících pachových vlivů na obyvatelstvo.

Lidé si na zápach z lihovaru stěžují už od listopadu 2007, kdy tam byla zahájena výroba biolihu přimíchávaného do benzinu. Zkušební provoz proto musel lihovar přerušit a nainstalovat zařízení, které mělo zápach odstranit. Několikrát pak společnost požádala o prodloužení zkušebního provozu, který končí letos v červenci.

Podle ČIŽP se sice zápach snížil, ale ne dostatečně. „I z vyhodnocení předloženého provozovatelem vyplývá, že přes všechna provedená opatření se dosud nepodařilo stabilizovat či vyladit technologický proces na původně předpokládaných parametrech. Z výše uvedeného je zřejmé, že stabilizace procesu výroby lihu v PLP je záležitostí dlouhodobou a bez odpovídající účinné jednotky likvidace zápachu by ještě delší dobu docházelo k nepříjemnému ovlivňování obyvatelstva zápachem,“ uvedla ve svém stanovisku Moravcová.

ČIŽP podle ní ví, že lihovar sice chce připravit další opatření na omezení zápachu za pomoci takzvaného spalování brýdových par. K tomu prý není nutné, aby zůstával v provozu. Dodala, že až bude lihovar připraven, může požádat o nové povolení ke zkušebnímu provozu.


25. 7. 2009

Zdroj: biom.cz