Cukr dosáhl na hranici 17 centů

Na nejvyšší úroveň od července 2006 vyskočila v rámci včerejší obchodní seance na burze ICE Futures U. S. cena nejaktivnějšího říjnového futures kontraktu na cukr. Jednou z příčin se staly spekulace, podle nichž se deficit produkce zmíněné komodity v letošním roce protáhne také do roku následujícího. Jako druhý důvod uvádíme pokles hodnoty amerického dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, jenž obecně podpořil poptávku po komoditách. Letošní deficit je z velké míry důsledkem nedostatečné produkce cukrové třtiny v Indii, jež je největším spotřebitelem cukru na světě. Poprvé po třech letech je však tato země donucena namísto vývozu zmíněnou komoditu dovážet. Podle indické Sugar Mills Association dosáhne celkový objem importu cukru do této země v letošním roce až 3 mil t.

Podle nezávislých analytiků je také pravděpodobné, že se deficitu produkce cukru dočkáme také v příštím roce. Tomu nasvědčují jak o 3,1 % snížené odhady produkce cukru v Austrálii pro marketingový rok 2009–2010, jež by tak dosáhla 4,425 mil. t, tak opoždění počátku monzunových dešťů v Indii, jež přispívají k nastolení ideálních podmínek pro růst cukrové třtiny. Podle posledních zpráv dosáhne letošní deficit celosvětové produkce cukru 4,7 mil. t. V příštím období by pak mohl tento dosáhnout 2,5 mil. t.

Futures na cukr s říjnovým termínem dodání posílil v rámci včerejší obchodní seance na burze ICE Futures U. S. o 0,74 centu (4,6 %) na uzavírací cenu 16,98 amerických centů za váhovou libru. Ke konci obchodní seance posílil zmíněný futures na cukr dočasně až na hodnotu 17 centů za libru, nejvyšší cenu od 7. července roku 2006.


24. 6. 2009

Autor: Robert Černík
Zdroj: Colosseum a.s.